
Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
olvashattok
ITT A PELLENGÉR

|
|
|
|
|
|

Magyarország rejtett értékei, ismertek, s kevésbé ismertek.
Rengeteg olyan látnivaló van hazánkban, amit a természet nem éppen a megszokott módon alakított ki. Listámba azokat a helyszíneket válogattam be, amelyek megérnének egy kirándulást.
Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy hazánkban rengeteg páratlan természet adta szépség van, alábbi listánkban azonban megpróbáltam olyanokat összeszedni, amelyek nem feltétlenül tartoznak a legismertebb turista látványosságok közé, de valamiért mégis figyelemreméltóak.
Kezdeném: Négyszögletű kerek erdő.
Ez a helyszín a bizonyítéka annak, hogy a valóságban is létezik a Lázár Ervin által megálmodott erdő, Lószerafin, Dömdödöm és a többiek otthona. A négyszögletű kerek erdő a Dörögdi - medencében található, Taliándörögdön. Itt van egyébként az ország egyetlen Űrtávközlési Földi Állomása is. A zsákközséget jól ismerhetik azok, akik már jártak a Művészetek Völgye Fesztiválon, a falu kizárólag Kapolcs felől közelíthető meg. Az erdő területe kevesebb, mint egy hektár, kerülete pedig 370 méter, szóval az egész igen kicsi. A Dörögdi - medence minden pontjáról látható, mivel ez a legmagasabban fekvő pontja. Messziről kereknek látszik, de a valóságban azonban négyszögletű.
Egerszalóki sódomb
Ez a képződmény azért is érdekes, mert összesen három van belőle a világon, egy az USA-ban, egy Törökországban egy pedig Magyarországon. A 410 méter mélyről feltörő, 65-68 fokos gyógyhatású hévízforrás hozta létre a csipkézett, hófehér mésztufa teraszokból álló dombot, ami körülbelül 1900 négyzetméter. A gyógyvíz, ami keresztülfolyik rajta, magas nátrium, kalcium és magnézium tartalommal rendelkezik. Asztmás és allergiás betegeknek is jótékony hatással bír, ha belélegzik a domb környéki levegőt. A sódomb és közvetlen környéke jelenleg éppen karbantartás alatt áll, nyárra készül el teljesen. Tavaly óta megtekinthetők itt azok a riolittufa képződmények is, az úgynevezett kaptárkövek, amelyekbe fülkéket vájtak. Eddig senki sem derítette ki, hogy miért.
800 éves kocsányos tölgy
Miután a korelnök, zsennyei ezeréves tölgy egy viharban sajnos végleg elpusztult, előkelő helyét a Győr közelében lévő, hédervári reneszánsz kastély parkjában álló, nyolcszáz éves kocsányos tölgy vette át. Így most ez a fa az ország legidősebb kocsányos tölgyfája. A helybéliek csak Árpád-tölgynek nevezik, mert Árpád vezérünk állítólag itt pihent meg a pozsonyi csatára igyekezve, és ehhez a fához kötötte ki a lovát. Szóval a bölcs öreg fa, ha igaz a legenda, akkor a történelem élő tanúja. Korát azonban csak megbecsülni lehet, az évgyűrűk alapján nem állapítható meg, mert a törzsének közepe nem teljesen ép. Tavaly egyébként ezen a tájon is pusztított vihar, ami megtépázta ugyan az ágakat, de az Árpád-tölgyet azért életben hagyta.
Csepegő szikla és Ferde Vízesés
A Keleti-Mecsekben, az Óbányai-völgyben található a Csepegő szikla és a Ferde Vízesés. A mohos, nedves sziklákon mésztufa képződményeket láthatunk, melyekre állandóan csöpög a víz. Körülbelül 30 méter hosszú a mésztufa lerakódás, 4-6 méterrel a völgytalp fölött. A csepegés több forrásból ered. A patak folyamatosan pusztítja a mésztufa falat. Tőle kissé távolabb van a völgy leglátványosabb zúgója, a ferdének nevezett vízesés, ami onnan kapta nevét, hogy félrebillent, pados mészkőrétegeken viszi át az útja.
Cuha-szurdok
A vadregényes kirándulóhely a Bakonyban, Vinyén, Bakonyszentlászló külterületén található. A Cuha-patak völgyében, viaduktokon és alagutakon haladhatunk, ha vonattal akarjuk bejárni a környéket. A patak a Zirci-medence forrásaiból táplálkozik. A "cuha" szláv eredetű szó, jelentése: száraz. Ez a jelző a kevésbé csapadékos nyári hónapokban igaz is. Ha inkább gyalog mennénk, akkor fel kell készülni arra, hogy van néhány nehezen járható pontja, néhol érdemesebb mezitláb átkelni a patakon. A völgyben tanösvény is található.
Borsa-völgy, a plusz egy
Nem állhattuk meg, hogy ne ejtsünk néhány szót a Borsa-patak völgyéről, ami Romániában található. Ez a gyönyörű táj Kolozsvártól északra található a Szamosháti dombságon. A patak és mellékvizei, 19 falun keresztül kanyarognak végig. A környék központja Kolozsborsa és Páncélcseh. Én, és kedves családom már tervbe is vettünk ide egy kirándulást.


|
|
| |
|
|
|