****Magyarország útikalauz!****

      

 

 Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal  átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
 olvashattok
ITT A PELLENGÉR
 
 

      

 

 A humor sok mindenen átsegít.

Tudod, az élet sokkal könnyebb, ha van humorod.

 

Idézetek a humorról és a nevetésről könyve oldalak elérhetőségével.

A legfontosabb dolgokat a legnehezebb elmondani. Ha ezekről beszélsz, nevetségesnek érzed
 magad, hiszen szavakba öntve összezsugorodnak - amíg a fejedben vannak, határtalannak
tűnnek, de kimondva jelentéktelenné válnak. Ám azt hiszem, többről van itt szó.
A legfontosabb dolgok túl közel lapulnak ahhoz a helyhez, ahol a lelked legféltettebb
titkai vannak eltemetve, irányjelzőként vezetnek a kincshez, amit az ellenségeid oly
szívesen lopnának el. S ha mégis megpróbálsz beszélni róluk, a hallgatóságtól csak
 furcsálló tekinteteket kapsz cserébe, egyáltalán nem értenek meg, nem értik,
 miért olyan fontos ez neked, hogy közben majdnem sírva fakadsz. És szerintem
 ez a legrosszabb. Amikor a titok nem miattad marad titok, hanem mert nincs,
 aki megértné.(Stephen King)

 

Öngyógyítás: Tegyük? Ne tegyük? (Hasznos tanácsok az öngyógyszereléshez)

Az öngyógyítás napjainkban egyre nagyobb méreteket ölt. Az emberek szeretnének felelősséget vállalni a saját egészségükért. A dolgukat megkönnyíti, de meg is nehezíti a médiában reklámozott rengeteg vény nélkül beszerezhető gyógyszer (OTC- Over The Counter). Sok az azonos hatóanyagtartalmú, de különböző fantázianevű készítmény, ami összezavarhatja a betegeket, és esetleg gyógyszertúladagoláshoz is vezethet.

Az öngyógyítást, öngyógyszerelést a betegmagatartás egyik formájának tekinthetjük, amely a tünetek szubjektív megítélésnek következménye, és amely során csak vény nélkül kapható gyógyszereket alkalmazunk.

Az öngyógyítás során recept és orvosi utasítás nélkül, jó vagy rossz ismeretek, tapasztalatok alapján alkalmaznak a betegek gyógyszert, a saját panaszaikra.

Tőlünk nyugatabbra az öngyógyszerelésnek már hagyományai vannak, ott már önkiszolgáló rendszerben folyik a recept nélküli gyógyszerek árusítása. Ezt nálunk még nem lehetne megvalósítani.

Az öngyógyítás előnye, hogy a betegnek az enyhe panaszaival nem kell orvoshoz mennie, időt takarít meg és szakmai felvilágosítást is kap, viszont az öngyógyszerelés nagyobb anyagi áldozatot jelent számára. Az öngyógyítás előtérbe kerülésével azonban csökken a betegek állapotának nyomonkövethetősége, a szűrésre, egészségnevelésre alkalmas lehetőségek száma, és ugyanakkor nő a gyógyszerek nem megfelelő alkalmazásának gyakorisága.

Az öngyógyszerelés kritériumaiból:

- Az öngyógyszerelés fogalma csak a recept nélkül kapható gyógyszereket foglalja magába, ezért ne szedjünk vényköteles gyógyszert, ha azt nem nekünk írta fel az orvos, illetve ha a szedés nem orvosi ellenőrzés mellett történik.

- Ha valamiben (gyógyszerallergia, adagolás stb.) csak a legcsekélyebb mértékben is bizonytalanok vagyunk, inkább forduljunk orvoshoz vagy gyógyszerészhez!

- Az öngyógyítás tünetekre, nem pedig diagnózisra alapozott, ezért ott alkalmazható, ahol nem indokolt orvosi vizsgálat. Az öngyógyszerelés időtartama ne haladja meg a 3-7 napot!

- Fontos tudni, hogy a választott gyógyszer mire is való. Ha csak sejteni véljük, mire is használtuk mondjuk korábban, akkor inkább kérdezzünk meg egy orvost vagy gyógyszerészt.

- Az öngyógyszerelés nem eredményes, és ezért az egyén forduljon orvoshoz, ha az alábbi körülmények állnak fenn:

 A tünetek továbbra is megvannak, romlanak, vagy visszatérnek, netán még kedvezőtlenebbül, mint kezdetben.

 Súlyos fájdalmak esetén

 Ha egy vagy több gyógyszer, mely alkalmasnak látszott a kívánt hatás elérésére, eredménytelen maradt.

 Ha az alkalmazott gyógyszernek mellékhatásai jelentkeztek.

Ha pszichiátriai problémák is jelentkeztek, mint pl. szorongás, depresszió, nyugtalanság stb.

Gyógyszerek alkalmazására és tárolására vonatkozó hasznos tudni valók:

- Ne használjuk fel a korábbról maradt antibiotikumot! Célszerű az antibiotikum kúra befejeztével a megmaradt tablettákat megsemmisíteni, nehogy kísértésbe essünk.

- A gyógyszerek alkalmazásánál különleges figyelmet kell fordítani bizonyos csoportokra, így pl. terhes nőkre, szoptatós anyákra, csecsemőkre, kisgyermekekre stb. Esetükben sok gyógyszer ellenjavallt, vagy más az adagolás, mint általában.

- A gyógyszereket, vitaminokat gyermek elől gondosan, körültekintően zárjuk el!

- Ha gyógyszerallergiánk van, fokozottabban oda kell figyelni, mit veszünk be ellenőrzés nélkül. A legjobb, ha megtanuljuk az allergiát okozó hatóanyag latin nevét, és mindig elolvassuk a gyógyszeres dobozon a hatóanyag tartalmat, illetve a betegtájékoztatót.

- Az injekciókat óvni kell a hőtől, fagytól. Kerülni kell a 0 °C alá hűtést, azért ne a mélyhűtőben tároljuk, mert a hatása csökkenhet, illetve a minősége romolhat. Az ideális hőmérséklet 0-15 °C között van.

- Inzulint sosem szabad 40 °C feletti hőmérsékletnek kitenni.

- A táplálék felvétele jelentősen módosíthatja néhány gyógyszer felszívódását. A táplálék bevitel csökkentheti akár a gyógyszerek felszívódását is. Alkohollal egy gyógyszert sem szabad bevenni!

- A kanalas gyógyszerek adagolása általában valamilyen étkezéshez használt kanállal történik. A ma használatos kanalak ritkán felelnek meg az előírásoknak: a teáskanál 5 ml, a gyermekkanál 10 ml, az evőkanál 15 ml űrmértékű kellene, hogy legyen a megfelelő adagoláshoz. A pontosabb adagolásához ezért inkább mérőkanál vagy mérőpohár használata javasolt.

- A gyógyszertárban készített cseppek 1 hétig használhatók fel. A gyógyszergyáriak esetében általában 3-6 hónap a felhasználhatósági idő, ha hűtőben tároljuk. Arra azonban ügyelni kell, hogy soha ne használjuk ezen az időn túl a gyógyszert.

- Nagyon veszélyes lehet, ha szem-, orr- vagy fülcseppet összekeverjük. Ha angol nyelven van a dobozon az alkalmazás helye, akkor jó ha tudjuk, hogy angolul a szemcsepp eye drops, a fülcsepp ear drops, az orrcsepp pedig nasal drops.

- Rosszul látó betegek a pontos cseppadagolást úgy oldhatják meg, hogy egy üres, vékonyfalú műanyagpohárba csepegtetik a gyógyszert, így hallják, hogy a csepp a pohár fenekéhez ütődik és meg tudják számolni.

- Ivóampullák esetében célszerű papírzsebkendőt vagy vattát az ampulla nyakára tekerni, mielőtt feltörjük, így megvédjük ujjunkat. A feltört ampulla kiürítése szívószállal vagy szívócsővel lehetséges.

- A fényérzékeny gyógyszerek általában sötét üvegben kerülnek forgalomba, ezek hatóanyaga fény hatására lebomlik. Az ilyen folyadékot, ha kiadagoltuk magunknak, azonnal le kell nyelni, hogy minél kevesebb fény érje.

- A tabletták között van, amit nem szabad széttörni, szétrágni, mert a filmbevonat - ami azért van rajtuk, hogy a belül lévő hatóanyag ne érintkezzen a gyomornedvvel - megsérül.

- Pezsgőtabletták használatakor két dologra kell figyelni. Az egyik a száraz helyen való tárolás, a másik a viszonylag magas nátrium tartalom. Magasvérnyomásbetegségben szenvedő betegeknél, akiknek csökkentett nátrium tartalmú diétát kell betartani, erre különösen tekintettel kell lenni.

- Kúpok esetében vigyázni kell, hogy ne olvadjanak meg, a formájukat ne veszítsék el, mert akkor a gyógyszereloszlás egyenetlenné válik bennük. Ha vissza akarjuk dermeszteni őket, ne tegyük a mélyhűtőbe, mert akkor a kúpok megrepedezhetnek, és könnyen széttörnek

- A gyógyszert tartalmazó tapaszokat 25 °C alatti hőmérsékleten tároljuk!

A felelősségteljes öngyógyszerelés a recept nélkül kapható gyógyszer kiválasztása, és használata olyan betegség vagy panasz esetén, melynek súlyosságát magunk mérjük fel, orvosi segítség nélkül.

Az öngyógyszerelés nem ,,bűn" és nem tilos, ha a megfelelő szabályok betartásával végezzük, és csak recept nélkül kapható gyógyszert alkalmazunk.

 

 

      


 

      

 



Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.