****Magyarország útikalauz!****

      

 

 Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal  átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
 olvashattok
ITT A PELLENGÉR
 
 

      

 

Az egyesülés után a rektori tisztet Csáki Frigyes töltötte be 1969-ig. A hat karral működő egyetem 1987-ben a Természet- és Társadalomtudományi Karral bővült, s 1992-ben a Villamosmérnöki Kar Villamosmérnöki és Informatikai Karrá szerveződött. 1998. július 1-jétől a Természet- és Társadalomtudományi Kar két karként  Gazdaság- és Társadalomtudományi valamint Természettudományi Karokkal működik. 2000. január 1-jétől Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem néven működik. A Műegyetem egykori tanárai és diákjai több találmánnyal és szabadalommal járultak hozzá a világ technikai kultúrájához. Közülük hárman Nobel-díjasok lettek: Gábor Dénes (1900-1979), Oláh György (1927- ), Wigner Jenő (1902-1995). Mellettük ? szinte a felsorolás szintjén említendő Erdey László (1910-1970) az analitikai kémia, Korach Mór (1888-1975) a szilikátipar, Gillemot László (1912-1977) az anyagszerkezettan, Heller László (1907-1980) a légkondenzációs hűtés, Oltay Károly (1881-1955) a földméréstudomány, Pattantyús Á. Imre (1891-1956), Sályi István (1901-1974), Zorkóczy Béla (1898-1975), Vidéky Emil (1879-1960), Terplán Zénó (1921-2002).

A miskolci Nehézipari és Műszaki Egyetemen is jelentős szervezeti átalakulás ment végbe különösen az elmúlt évtizedben (ma ? 2002 ? Miskolci Egyetem néven működik). Hasonló figyelhető meg Veszprémben, s a 60-as évek második felétől létrejött Műszaki Főiskolák  köztük a 2002-ben egyetemi rangra emelkedő győri Széchenyi István Főiskola  is fontos szerepet töltenek be a mérnökképzésben. (A mai műszaki felsőoktatás tanárainak tevékenységével nem foglalkozunk.)

 

A magyarországi mérnökképzés nemzetközi hírű tanáraival, több ma már világhírű egykori tanítványával járult s járul hozzá Európa és a nagyvilág technikai fejlődéséhez. A magyarországi műszaki felsőoktatási intézmények ma is Európa aktív, rangos, műszaki tudományi, természettudományi, valamint gazdaságtudományi oktatási és kutatási központjai.

 forrás:scitech.mtesz.hu/11nemeth/index.html
 

 Magyarország a XX. században.
Magyarországon a szőlészeti és borászati oktatás a Nagyszombatról Budára költöztetett Budai Egyetem Mezőgazdasági Tanszékén indult a 18. században

 

Magyarországon a szakmunkásképzéstől az egyetemi szintig színvonalas intézmények biztosították – és biztosítják jelenleg is – a szakemberképzést. Az első szőlészeti és borászati tankönyvet Mittelpacher Lajos adta ki a Budai Egyetemen 1815-ben, de oktattak borászati vegytant a Magyaróvári Gazdasági Akadémián és a Keszthelyi Georgikonban is az 1880-as években.

A korszerű szőlő- és borkultúra terjesztői, fejlesztői az intézményhálózat mellett az alsó-, közép- és felsőfokú képzettségű szakemberek voltak.
A szőlőtermesztés és a borászat felsőfokú oktatása

Magyarországon a szőlészeti és borászati oktatás a Nagyszombatról Budára költöztetett Budai Egyetem Mezőgazdasági Tanszékén indult a 18. században, de szőlőtermesztés oktatásával foglalkoztak az 1797-ben alapított Keszthelyi Georgikonban és az 1818-ban alapított Mosonmagyaróvári Gazdasági Magánintézetben is.

A magyar nyelvű vincellérképzés alapjait 1834-ben a Mayerffy Ferenc által Schams Ferencnek bérbe adott 5 kh-as szőlőfajtagyűjtemény teremtette meg a Gellért-hegy oldalában.

Entz Ferenc


1853-ban Entz Ferenc a Gellért-hegy oldalában Haszonkertészeket Képző Gyakorlati Tanintézetet alapított, amely 1860-ig magániskolaként működött. Schams szőlőtelepe és a tanintézet egyesítése után 1860-ban létesült az OMGE támogatásával a Vincellér- és Kertészképző Gyakorlati Tanintézet (első igazgatója Entz Ferenc; 1860–1876). Az iskola 1869-ben, a gyümölcs- és zöldségtermesztés oktatásának kiválása után a Budai Vincelléreket és Pincemestereket Képző Tanintézet nevet kapta, amely 1878-ban került jelenlegi helyére, a Gellért-hegy oldalának déli lejtőjére. Második igazgatója, Rudinai Molnár István vezetése alatt a kétéves elméleti és gyakorlati oktatást folytató iskolát az OMGE állami kézbe adta, amely 1880-ban a Budapesti Magyar Királyi Állami Vincellérképezde nevet vette fel. Minthogy a 19. század második felében 5 állami vincellériskola működött, míg kertészeti képzés csupán egyetlen magániskolában folyt, a kertészképzés színvonalának emelése érdekében a budai vincellériskolát 1894-ben Magyar Királyi Állami Kertészeti Tanintézetté (1939-ben hároméves képzést nyújtó Magyar Királyi Kertészeti Akadémiává) szervezték át.

1892-ben a filoxéravész megállítása és a szőlőgazdálkodás jövedelmezővé tétele érdekében az akkori kormány beindította a főiskolai képzést nyújtó Magyar Királyi Felsőbb Szőlő- és Borgazdasági Tanfolyamot, amely az akadémiát vagy tanintézetet végzett hallgatók részére okleveles szőlész-borász címet nyújtott. Az itt végzett szakemberek képzettségüket a szakigazgatásban, szakiskolákban, nagy gazdaságokban hasznosították. Első igazgatója Dobokai Lajos volt. 1904-től a Magyar Királyi Központi Szőlészeti Kísérleti Állomás {IV-672.} és Ampelológiai Intézet adott otthont a tanfolyamnak. Ettől kezdve a tanfolyam igazgatója az intézet igazgatója lett (az első közös igazgató Istvánffy Gyula volt). Ezen keretek között a tanfolyam 1942-ig működött.

A szőlőtermesztés és a borászat egyetemi szintű oktatása 1943-ban kezdődött, amikor a Magyar Királyi Kertészeti Akadémiát a Felsőbb Szőlő- és Borgazdasági Tanfolyammal egyesítve Magyar Királyi Kertészeti és Szőlészeti Főiskolai rangra emelték. A képzési idő négy évre emelkedett. A főiskola 1943-ban létrehozott Szőlőmívelési Tanszéke a felsőfokú szőlészeti oktatás központja, a kutatás egyik bázisa lett. Alapítása Kosinszky Viktor (1909–1954) nevéhez fűződik. Az alapítás tényét 1943-ból okirat bizonyítja, de a tanszék valójában csak a háború után, 1945-ben létesült Budapesten, a több agrár-felsőoktatási intézményt egyesítő Magyar Agrártudományi Egyetemen indított Kert- és Szőlőgazdaságtudományi Karon.

A Borászati Tanszéket 1943-ban Requinyi Géza alapította, akinek a borászati mikrobiológia területén végzett tudományos munkássága nemzetközileg is kiemelkedő. Soós Istvánnal együtt létrehozta a világhírű magyar borélesztő törzsgyűjteményt. A tanszék a háború után ugyancsak az 1945-ben létesített Magyar Agrártudományi Egyetem Kert- és Szőlőgazdaságtudományi Karához került, a tanulmányi idő mindkét tanszéken négy év maradt. 1952-ben Soós István vette át a tanszék vezetését, aki az oktatásban továbbfejlesztette a borkémiai és mikrobiológiai diszciplínát.

A Kertészeti és Szőlészeti Főiskola 1953-ban vált ismét önálló intézménnyé a Magyar Agrártudományi Egyetem átszervezésével. A képzési idő négy és fél évre emelkedett. A Borászati Tanszék vezetését 1959-től Rakcsányi László, 1967-től Kádár Gyula vette át. Ekkor került a kutatómunka középpontjába a borászati technológiák fejlesztése. 1968-ban a főiskolát Kertészeti Egyetemmé (képzési idő: öt év) szervezték át. 1969-ben a budapesti Felsőfokú Élelmiszeripari Technikumot az egyetemhez csatolták, s ezzel kezdetét vette a kétszintes tartósítóipari mérnök- és üzemmérnökképzés. Az oktatási tevékenység súlypontja az 1969-ben alapított Tartósítóipari Szakra, majd az 1972-ben létesült Tartósítóipari Karra tevődött át.

1986-ban az intézményt okleveles mérnöki diplomát nyújtó Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemmé fejlesztették, ahol a szőlőtermesztés és borászat több évszázados szoros kapcsolata meglazult, és tanszékei (Szőlőtermesztési Tanszék, Borászati Tanszék) külön karokra kerültek.

A Borászati Tanszék vezetését 1991–1992-ben Eperjesi Imre látta el, 1993 óta Kállay Miklós tölti be ezt a tisztséget. Felsőfokú borász (borászmérnök) képzés jelenleg a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Élelmiszeripari, illetve Kertészeti Karán, a Pannon Agrártudományi Egyetemen (Keszthely) és a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen folyik. Üzemmérnököket a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Kecskeméti Főiskolai Karán és a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdasági Karán, Gyöngyösön képeznek.
 

 

 

 

      


 

      

 



* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.