****Magyarország útikalauz!****

      

 

 Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal  átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
 olvashattok
ITT A PELLENGÉR
 
 

      

 

IV. József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (1934-1949)

Az 1934. évi X. tc. alapján létrejött a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (Országos Törvénytár, 1934. június 2.). 98 tanszékével az ország legnagyobb felsőoktatási intézménye lett. Az új szervezeti keretek alapján a József Műegyetem korábbi szakosztályai (karai) mellett ide csatolták a Soproni Bányamérnöki és Erdőmérnöki Főiskolát, az Állatorvostudományi Főiskolát, valamint a már korábban itt működő közgazdaságtudományi kar kötelékébe került a Tudományegyetem közgazdasági kara is.

Mi jellemezte a két világháború közötti mérnökképzést? Csökkent a mérnökhallgatók száma, szemben más tudományterületekkel. A 30-as évek második felében a 11 000 egyetemi-főiskolai hallgató 9,2 %-a járt a műegyetemre. Az 1925/26-os tanévhez viszonyítva az 1932/33-as tanévben az amúgy is magas joghallgató arány 24,3 %-kal növekedett. A kiadott mérnöki oklevelek száma viszont csökkent annak ellenére, hogy a gyáripari termelés volumene egy kényszerű zuhanás ? gazdasági világválság ? után újra növekedett. Ennek érzékeltetésére nézzük meg következő táblázatunkat:

Itt két dolgot kell figyelembe venni: egyrészt azt, hogy az ipar megváltozott lehetőségeihez alkalmazkodni kellett a műszaki felsőoktatásnak is, másrészt az új ipari létesítményekben megnövekedett azoknak a száma, aki külföldön szerezték diplomájukat, illetve külföldi állampolgárok voltak. Az iparban végbement struktúraváltás viszont a korábbiaktól eltérő szakember igényt is jelentett. Éppen ezért ? különösen a gépész- és vegyészmérnök-képzésben új tudományterületek honosodtak meg. Az infrastruktúra fejlesztése ? amely intenzív útépítést is jelentett ? szintén növekvő szakember-létszámot igényelt. A szénbányászat szerepe és lehetősége megváltozott, viszont új ágazatok honosodtak meg (olaj- és bauxitbányászat). A képzés szerkezete ? különösen a volt József Műegyetemen ? átalakult. A megváltozott iparszerkezet függvényében az egyetem és gyárak kapcsolata új, eddig nem ismert területekkel gazdagodott. Ugyanis ipari vállalatok, vállalkozók új tanszékeket s ezek mellett kutató intézeteket alapítottak (1938). Ennek alapján jött létre a Tungsram támogatásával az Atomfizika Tanszék, melynek élére Bay Zoltán (1900-1992) került, s a Goldberger gyár által alapított Textilkémia Tanszék vezetője Csűrös Zoltán (1901-1979) lett. A korábbi időszak jelentős, nemzetközi hírű tudósai elhagyták az egyetemet (elhunytak, nyugalomba vonultak), s akik ? többségükben egykori tanítványok ? helyükre álltak, folytatták az oktatást, kutatást, s jelentős ipari gyakorlattal nevelték a holnap mérnökeit. Természetesen néhány tanár pályája átívelt e tárgyalt korszakba is. A továbbiakban a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem különböző karain folyó oktatással, illetve tanárainak életútjával foglalkozunk az 1934-es tc.-ben felsoroltak szerint. (Nem foglalkozunk a Mezőgazdasági és Állatorvosi Kar tevékenységével ill. az itt oktató tanárokkal.)

Az 1934-es egyetemi összevonás (integráció) utáni évtizedekben a Bánya-, Kohó- és Erdőmérnöki Karon tanított többek közt: Boleman Géza (1876-1961) az Elektrotechnikai tanszéken. Pattantyús-Ábrahám Imre (1891-1956) a kohógéptan, a kalorikus és hidrogépek tárgyak előadója (1934-től a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. műszaki tanácsadója, s 1941-től a győri Magyar Vagon- és Gépgyár igazgatója. 1951-től lett a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem professzora). Cotel Ernő (1879-1954) kohómérnök, a modern hengerlési technika kidolgozója. Esztó Péter (1885-1965) a bányaműveléstan professzora volt, Sébor János (1890-1965) földméréstant tanított. Hazay István (1901-1995) tanári pályája is Sopronban indult, majd a Műegyetemen folytatódott. Gyakorlati, szakmai tevékenysége során részt vett a földmérés valamennyi feladatában.

A Mérnöki (ma ? 2002 ? Építőmérnöki) Kar oktatása, illetve az itt végzett mérnökök iránti növekvő igény, valamint a korszerű építőanyagok terjedése, gyakorlati felhasználása új feladatot jelentett az itt oktatóknak is. A tárgyalt korszakban az Építőmérnöki Kar tanári közül kiemelendő Jáky József, Mihailich Győző, Vendl Aladár munkássága.

Jáky József (1893-1950) oktató munkája mellett több jelentős létesítmény alapozási feladatainak megoldásában vett részt (Ferihegyi repülőtér és gyorsforgalmi út, Metró, Dunai Vasmű). Mihailich Győző (1877-1966) Kherndl Antal mellett kezdte műegyetemi oktató munkáját. A hídépítéstan, a vasbeton szerkezetek nemzetközi hírű művelője volt. Meghatározó szerepe volt a vasbeton hazai elterjedésében. Az 1939-ben létrejött Mérnöki Továbbképző Intézet első igazgatója. Vendl Aladár (1886-1971) az ásványtan, geológia nemzetközi elismertségű tudósa volt. Ő indította el hazánkban a laza üledékes kőzetek vizsgálatát. Jelentős hidrogeológiai vizsgálatokat is folytatott.

Ebben az időben az Építészmérnöki Karon oktató tanárok közül megemlítendő Csonka Pál, Kotsis Iván.

Csonka Pál (1896-1987) építéstechnikai, a rugalmasság, a képlékenységtan területén. Kotsis István (1889-1980) az MTA székház (1953-1956), valamint az Erkel Színház (1959-1962) helyreállításában végzett tevékenységével vívott ki hazai és nemzetközi elismerést.

A gépészmérnöki oktatás átalakítása nem csupán a tantárgyprogramok korszerűsítését jelentette, hanem az ipari igények függvényében új tanszékek létrehozásában is realizálódott. A Gépészmérnöki Karon tanított ebben az időben többek közt Schimanek Emil, Herrmann Miksa, Liska József, Verebély László, Pattantyús-Á. Géza.


Schimanek Emilnek (1872-1955) jelentős szerepe volt a magyarországi Diesel-motorgyártás elindításában. Oktató munkája mellett érdemi tevékenységet fejtett ki a motortervezésben. Ő volt az első magyarországi hűtőház tervezője is. Herrmann Miksa (1868-1944) tanári pályája a selmecbányai Bányászati és Erdészeti Főiskolán indult, s lett a József Műegyetem professzora. Közben 1926-1929 között a kereskedelemügyi tárca vezetője. Liska József (1883-1967) tudományos munkájában foglalkozott az egyenáramú gépek szikrafeszültségével, a fékmágnesek méretezésével, a transzformátorok elméleti és üzemi kérdéseivel. Ő lett 1950-ben a Villamosmérnöki Kar első dékánja. (Ugyanis addig Magyarországon nem volt villamosmérnök képzés. Viszont több neves tanár ? Zipernowsky, Verebély, Liska ? e szakterület tárgyköreit adta elő.) Verebél˙ László (1883-1959) részt vett Kandó Kálmán mellett az olasz államvasutak villamosításában. Nevéhez kötődik az országos villamos-energia hálózat megtervezése, a bánhidai Erőmű felépítése. Pattantyús-Ábrahám Géza (1885-1956) 1930-ban lett a Műegyetem professzora. Gazdag szakirodalmi munkásságából kiemelendő az ?Általános géptan? és ?A gépek üzemtana? c. munkája (ez utóbbi 14 kiadást ért meg). A nagy tanáregyéniségek sorát gazdagította. A mérnökképzés mellett fontosnak tartotta a mérnöktovábbképzés ügyét is. Ő vetette fel először az 1931-es Országos Mérnökkongresszuson a Mérnöki Továbbképző Intézet alapításának gondolatát. (A Mérnöki Továbbképző Intézetről a későbbiekben még szólunk.)

Ebben az időben a Vegyészmérnöki Karon tanított Zemplén Géza, Varga József, Náray-Szabó István, Csűrös Zoltán.


Zemplén Gézának (1883-1956) jelentős szerepe volt a magyarországi szerves vegyipar kialakításában. Tudományos munkássága érdemben járult hozzá a magyar szerveskémia nemzetközi elismertetéséhez. (Az ő tanszékén dolgozott 1956-ig Oláh György, aki tudományos eredményeiért 1994-ben Nobel-díjat kapott.) Varga József (1891-1956) legjelentősebb kutatási eredményeit a műbenzinek és motorhajtó anyagok területén érte el (közben 1939-ben kereskedelmi és közlekedésügyi miniszter lett, melyről 1943-ban lemondott). Náray-Szabó István (1899-1972) 1938-tól volt a Műegyetem Kémia-fizika Tanszékének professzora. 1947-ben ? törvénytelenül ? távolították el az egyetemről. Csűrös Zoltán (1901-1979) a Goldberger-gyár által alapított Textilkémiai Tanszék professzora lett. Alapítója (1946) az Élet és Tudomány c. folyóiratnak. Kutató munkájában a szénhidrátokkal, a szálas anyagokkal, valamint a heterogén katalízis sokoldalú vizsgálatával foglalkozott.

A műegyetemi természettudományi tárgyak oktatását ? hasonlóan a mérnöki tudományterületekhez ? jelentős hazai és nemzetközi elismertségű tanárok tanították. A korábban már elmondottakhoz hasonlóan így volt ez ebben az időben is. Kőnig Gyula (1849-1913) munkásságát folytató Kürschák József (1864-1933) mellett kezdte műegyetemi tanári pályáját Szentmártony (Stachó) Tibor (1895-1965). Munkásságának középpontjában a valószínűségszámítás kérdései álltak. Egerváry Jenő (1891-1958) az ökonometriában alkalmazott gráfelméleti munkájával megalapította a ?magyar iskolá?-t, s jelentősek voltak mátrixelméleti kutatásai.


A Mérnöki Továbbképző Intézet megalakulása (1939)

Az előzőekben vizsgáltuk a mérnökképzés magyarországi történetét. Többször hangsúlyoztuk, hogy különösen az önálló Műegyetem 1871-es létrejötte óta jelentős szerepet töltött be nem csupán a műszaki értelmiség utánpótlásának biztosításában, létszámának növelésében, de hazai és nemzetközi elismertségű tanárai formálói tudtak lenni a magyar ipar fejlődésének, s találmányaikkal, szabadalmaikkal mérföldkövek voltak a technikai kultúrában itthon és külföldön. Éppen ezek az eredmények hozták szinte törvényszerűen magukkal a színvonalas mérnökképzésre épülő továbbképzés gondolatának felvetését és megvalósítását. A következőkben erről szólunk.

A mérnökök szervezett továbbképzésének gondolata már 1914-ben felvetődött a Magyar Mérnök- és Építész Egylet szegedi szakosztályának matematikai tanfolyamán. E tanfolyamok sorát megtörte az I. világháború. A Műegyetem tanácsának 1924. november 21-i ülésén vetették fel ismét a mérnöktovábbképzés gondolatát, melyet a professzori kar egyértelműen támogatott. A vallás- és közoktatásügyi minisztériumba felterjesztett tervezet jóváhagyása után kezdetét vette egy üzemgazdasági és közgazdasági tanfolyam. A közgazdasági továbbképzés sikeres fogadtatása után egyre intenzívebben fogalmazódott meg a mérnökök továbbképzésének ügye.

1931. április 19-én és 20-án megtartott Magyar Országos Mérnökkongresszuson Pattantyús Á. Géza (1885-1956) professzor (akinek tanári működéséről már szóltunk) ?A mérnökök nevelése és képzése? címmel megtartott előadásában kiemelte a mérnökök szervezett továbbképzésének fontosságát, melyet az elfogadott határozatban is megfogalmaztak.

1936. december 16-án tartották meg az Országos Felsőoktatási Kongresszust, ahol Mihailich Győző (1877-1966) ? tanári és kutatói pályájáról már szóltunk ? ?Mérnökképzés? című előadásában ismételten sürgette Pattantyús professzor 1931-es gondolatának megvalósítását, azt, hogy ?a mérnökök továbbképzési céljából létesítessék a Műegyetemmel kapcsolatban ?Mérnöki Továbbképző Intézet?.

Hóman Bálint (1885-1951) vallás- és közoktatásügyi miniszter 1939. július 26-án hagyta jóvá a Szervezeti Szabályzatot, s ezzel létrejött Európa első mérnöktovábbképző intézete. Az intézet első igazgatója Mihailich Győző professzor lett. Megkezdődött a tanfolyami programok kidolgozása, amelyek a műszaki értelmiség különböző szakképzettségű és munkakörű csoportjainak érdemi továbbképzését szolgálták. A Mérnöki Továbbképző Intézet, a tanfolyamain elhangzott előadásokat nagyon rövid idő alatt megjelentette, így eljuthatott azokhoz is, akik nem tudtak ezeken részt venni. A műszaki és természettudományi tárgykörök mellett a pedagógia, pszichológia különböző területeiről hangzottak el előadások.

A II. világháború harcai alig értek véget Magyarországon, amikor megindult az oktatás a Műegyetemen (1945. április 3.), illetve újra indultak a Mérnöki Továbbképző Intézet tanfolyamai. A különböző előadások megjelentetése mellett újra indult a ?Technika? c. havi szakfolyóirat, valamint 1947-ben megindította angol nyelven a ?Műegyetemi Közlemények?-et. A Műegyetemi Közlemények joggal tekinthető a később induló és napjainkban (immár karonként és tudományterületi, ún. tematikus számokkal) megjelenő ?Periodica Polytechnica? elődjének.

Az elmúlt évtizedekben Mérnöktovábbképző Intézet (ma ez a hivatalos neve) sem volt mentes a sokszor felülről végrehajtott reformoktól. De különböző időszakok vezetői keresték és megtalálták ? különösen érvényes ez napjainkra ? az egykori alapítók elképzeléseinek szellemében a változó kor változó igényeihez való jó alkalmazkodást.

Mérnökképzés (1944-1949)

Bizonyos értelemben már közvetlenül a háború befejezése után, még az Ideiglenes Nemzeti Kormány tevékenységének idején egyre nyilvánvalóbb lett, hogy az 1934-ben létrehozott szervezeti keretek fokozatosan átalakulnak. Ennek első megnyilvánulása volt, hogy az Ideiglenes Nemzeti Kormány 8.740/1945. M.E. sz. rendeletével a létrehozott Agrártudományi Egyetemhez csatolta a Mezőgazdasági és Állatorvosi Kart, majd a Bánya-, Kohó- és Erdőmérnöki Kar is önálló szervezeti keretben kezdett működni. Mindezekkel párhuzamosan megkezdődött az esti-levelező oktatás bevezetésének előkészítés. Ugyanis 1947 tavaszán egy olyan műszaki főiskola létesítését határozták el, ahol biztosítható a munka melletti továbbtanulás lehetősége. 1947 őszén indult a képzés az Állami Műszaki Főiskolán (Magyar Közlöny 1947/27. sz.). A 3 éves képzési idejű intézmény 1951-ig működött. Ekkor vezették be a magyarországi műszaki egyetemeken az esti-levelező oktatást (Magyar Közlöny 1951/117. sz.). Az Állami Műszaki Főiskola igazgatója Vörös Imre (1903-1984) professzor lett. A Főiskola létrehozásával párhuzamosan napirendre került a műegyetemi reform.

Az 1948-as LVII. tc. (Magyar Közlöny, 1948. december 28.) alapján létrejött a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem. Az 1949. évi XXII. tv. arról rendelkezett, hogy Sopronban Földmérő képzés indul, s ennek megfelelően 1949-ben megalakult az Erdő- és Földmérőmérnöki Kar, majd döntés született arról, hogy az erdőmérnöki képzés az Agrártudományi Egyetem keretei között folyik, de soproni székhellyel. (Ez a szervezeti keret 1950. június 15-én szűnt meg.)

Az 1949. évi XXIII. tv. arról intézkedett, hogy létre kell hozni Miskolcon a Nehézipari Műszaki Egyetemet Gépészmérnöki majd Bánya- és Kohómérnöki Karokkal. Az egyetem első rektora Szádeczky-Kardoss Elemér (1903-1984) lett.

Az egykori József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem megmaradt keretében egy ún. Nehézvegyipari Kart hoztak létre veszprémi székhellyel, mely az 1951. évi XXV. tv. alapján kivált a Műegyetem kötelékétől, s megalakult a Veszprémi Vegyipari Egyetem. A kar első dékánja ill. rektora Polinszky Károly (1922-1998) lett.

1951-ben a Népköztársaság Elnöki Tanácsa 19. sz. törvényerejű rendeletével Szegeden létrehozta a Közlekedési Műszaki Egyetemet. Az átszervezések érintették a Műegyetem belső struktúráját is, ugyanis a Népköztársaság Elnöki Tanácsának 1949. évi 15. törvényerejű rendelete alapján megalakult a Villamosmérnöki Kar erősáramú és gyengeáramú szakokkal. 1949-ben az oktatás három évfolyammal kezdődött. A másod- és harmadéves hallgatókat a Gépészmérnöki Kartól vették át. Ennek megfelelően Magyarországon az első villamosmérnöki okleveleket 1950-ben adták ki. A Villamosmérnöki Kar első dékánja Liska József (1883-1967) professzor lett.

A Műegyetem keretei között működött 1950-1957 között a Hadmérnöki Kar. Ebben az időszakban az alábbi karok voltak a Budapesti Műszaki Egyetemen:
Építőmérnöki Kar
Építészmérnöki Kar
Gépészmérnöki Kar
Villamosmérnöki Kar
Hadmérnöki Kar

1952-ben megalakult az Építő és Építészmérnöki Karokból az Építőipari Műszaki Egyetem, melyhez 1955-ben került az ekkor már Szolnokon működő Közlekedési Műszaki Egyetem, amely ettől kezdve Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem (ÉKME) néven folytatta tevékenységét, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Gépészmérnöki, Vegyészmérnöki, Villamosmérnöki, s 1957-ig Hadmérnöki Karokkal működött.

1967-ben egyesítették a két budapesti székhelyű műszaki egyetemet Budapesti Műszaki Egyetem (BME) néven. 

forrás:scitech.mtesz.hu/11nemeth/index.html
 

 

 

 

      


 

      

 



A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!