****Magyarország útikalauz!****

      

 

 Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal  átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
 olvashattok
ITT A PELLENGÉR
 
 

      

 

 Az említettekkel párhuzamosan a MOB Intéző Bizottság közreműködésével Sikondán, a Szabadság-hegyen, Pécsett, a Balaton mellett, valamint a londoni klímához hasonló légkörű Tatatóvároson edzőtáborokat hoztak létre. Az itt megszervezett étkezési, edzési és pihenési lehetőségek összehasonlíthatatlanul jobb feltételeket nyújtottak sportolóinknak, mint a jegyrendszeres, hiánygazdasággal küszködő otthoni körülmények. Nyilvánvaló azonban, hogy a londoni olimpián kivívott 10 arany-, 5 ezüst- és 13 bronzérmet hozó sikerek e segítségen túlmenően a korábbi időkben gyökereztek.

A londoni olimpiát követő 1949. évi, Budapesten rendezett X. FVB fair playt ugyan nem érdemlő 46 arany-, 41 ezüst- és 26 bronzérmet jelentő győzelemsorozata szinte felgerjesztette a Farkas Mihály által irányított átszervezés hagyományos társadalmi egyesületek elleni akcióit.

Elkezdődött egy felülről diktált, sorozatos névváltoztatási és átszervezési kampány.
Az 1949 és 1956 közötti évek sportsikereit előmozdító tendenciák.
A sportsikerekkel legitimált államvezetők fiaskói

Az országos méretekben összehangolt bajnokságok, a főként Budapestre és az államszocialista iparbázisokra koncentrálódó élsportfejlesztés, az egységes minősítési szabályzat alapján kalóriapénz címén folyósított juttatások, az edzőtáborokra épített kíméletlen felkészítési módszerek a sikermanipulációknak csak az egyik oldalát jelentették.

Az 1952. évi olimpia nyári játékain Helsinkiben elért 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzérem, labdarúgó-válogatottunk – bécsi megcsúszását (1950, 3:5) és a berni vb-döntőt (1954, 2:3) leszámítva – 1950 és 1955 között felmutatott veretlenségi sorozata, asztaliteniszezőink, vízilabdázóink, atlétáink, vívóink, birkózóink, ökölvívóink, tornászaink és úszóink vb, Eb és FVB (1949, 1951) – kiemelve az 1954. évit, amikor összetett pontszámban a Szovjetunió elé kerültünk – sikerei önmagukban is ellenállhatatlan vonzerőt jelentettek.

Az eredmények hátterében azonban rendkívül összetett, számunkra kedvező sportvonatkozású, részben azokon túlmenő nemzetközi gazdasági, társadalompolitikai és tömeglélektani tendenciák is kimutathatók.

 

A magyar „aranycsapat” az évszázad mérkőzésének visszavágóján 1954-ben (Magyarország-Anglia 7:1)


Szereplési esélyeinket már eleve megnövelte az, hogy a korábbi évek nemzetközi élmezőnyét meghatározó országok egy része még nem tudta kiheverni a II. világháború okozta minőségi veszteségeit, vagy annak pótlását egy-egy sportágon túlmenően még nem is tartotta elsődlegesnek (NSZK, Japán, Finnország). Más riválisoknál a társadalom szociális elégedetlensége, az ország {III-611.} gyarmati pozícióinak megrendülése, majd a nemek közötti emancipációs és korosztálykonfliktusok miatt vált átmenetileg másodlagossá az élsport támogatása (Franciaország, Anglia, Hollandia és Olaszország). A Szovjetunió versenyzői és sportdiplomatái ekkor szerezték az első nemzetközi tapasztalatokat. Svédországban éppen a magas életszínvonal okozta elkényelmesedés, a társadalmi struktúraváltás és az ezzel járó életmód-átalakulás terelte el a figyelmet az élsport kíméletlen kockázatvállalásától. Az olimpiai főpróbává előlépett FVB-ken lényegében csak az államszocialista tömb országainak legjobbjaival kellett megküzdeni válogatottjainknak. (A keleti országok csapataiban ténylegesen főiskolás csak elvétve szerepelt. A nyugati országok sportvezetőinek többsége ezt sérelmezte, és a külön rendezett FISU-játékokhoz pártolt.)

Az említettekkel ellentétben hazánknak ebben a kierőszakolt kollektivizmusba csöppent történeti időszakában az egyén érvényesülésének szűkített csatornája az élsport felé terelte mindazokat, akik vállalkozói szellemet éreztek magukban valamelyik szakág művelésére. A kíméletlen edzések tortúráit elviselő – a társadalom alsóbb ranglétráiról feljebb lépni szándékozó rétegekből kikerült – élversenyzők előtt megnyíltak az utak a jelképes állások után járó fizetések, az egyetemi felvételik, a tiszti rang, a lakáskiutalás és a külföldi kiutazások mások által alig megszerezhető előnyeihez. Ugyanakkor a Hegyi Gyula vezette sportelnökség a felszított osztályharc ürügyén végrehajtandó vagyonelkobzások, internálások, kitelepítések és kuláklistázások lesüllyesztés elé néző rétegeiből kikerült tehetségek felé is mentőkötelet nyújtott. Lehetőséget adott számukra az élversenyzéssel járó megkülönböztetések kiaknázására.

Így az 1950-es évek elejére a sportaktivitás és a sport iránti odaadás olyan légköre alakult ki, amelyben az utódjelöltek második, harmadik garnitúrája lehetetlenné tette, hogy az élsportolókat a válogatottban kivívott hely megrészegítse. Ezek a nemzedékek nem robotnak vagy mártíromságnak fogták fel az alkatuknak legjobban megfelelő stíluselemek kikísérletezésére és begyakorlására fordított edzésmunkát, hanem játéknak. Tudták, hogy ha lazítanak, már ott vannak helyükbe a többiek.

A kor manipulációs palettáján a marionettfigurákból politikai személyiséggé misztifikált államvezetők háttéralakjaiként megjelenő élsportoló és élmunkás szentháromságokból a tömegek szemében a legszuggesztívebb hatást a tényleges teljesítményt nyújtó sportnagyságok váltották ki.

Grosics Gyula, Puskás Ferenc, Kocsis Sándor, Papp László, Gerevich Aladár, Kárpáti György, Szilvásy Miklós, Székely Éva és mások neve még a korszak irodalmának és művészetének zászlóvivőiét is elhomályosították. A sportban megtestesült magyar messiásvárást csak fokozták Szepesi György szuggesztív közvetítései, amelyek még akkor is éltették a hallgatóságban a játék izgalmait, amikor a csapatok már a zuhanyozóban voltak. Ezekhez járultak még az euforikus sajtókésztetések, mint az évszázad mérkőzéseként tálalt 6:3-as győzelemmel végződő magyar–angol találkozó (1953) túllihegése, ahol a brit oroszlánt farkánál fogva csóválgató labdarúgó-karikatúrák a „kapitalizmus végóráinak ábrándjait” sugallták. Az agyonreklámozott sportnagyhatalmi lét délibábot kergető szurkolóinak serege először a berni vb-döntő (1954) fiaskóját követően csapott át nyílt utcai tüntetésbe.

A személyi kultusz manipulatív céljait szolgáló, lényegében egyoldalú támogatás, a munkahelyi és a vámügyi kivételezettség a magas szintű sikerélményeket {III-612.} nyújtó élsport szűk táborába való bejutásra, vagy az arról szóló híranyagok és látványelemek fogyasztására polarizálta a közvéleményt. Az iskolák testnevelőinek figyelmét a kötelező demonstrációk és kimutatások előkészítésén túl többnyire csak az a néhány tucat – helyi egyesületi utánpótlásnak szánt – fiatal kötötte le, akik után némi külön juttatást remélhettek. Mindez előrevetítette árnyékát a testnevelésből részleges vagy állandó felmentést kérő tanulók – a statisztikákban egyelőre eltusolt – növekvő százalékának.

(ezen oldal a család összefogásával készűlt)
 

 

      


 

      

 



Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!