****Magyarország útikalauz!****

      

 

 Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal  átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
 olvashattok
ITT A PELLENGÉR
 
 

      

 

 A természettudományok esetében világhíru tudósok névsorával találkozhatunk. A matematikában Fejér Lipót, az interpoláció elméletében ért el csodálatos eredményeket. Munkásságáért 1930-ban Corvin-koszorúval tüntették ki. Haar Alfréd és Riesz Frigyes a szegedi egyetemet világhíru matematikai centrummá fejlesztették. 1922-ben megindították az Acta Scientiarum Mathematicarum címu szakfolyóiratot, amelynek közvetítésével a külföld is értesülhetett a magyar eredményekrol. Tudományos munkájukban is sikerült új felismeréseket tenniük. HaarAlfrédról függvényrendszert neveztek el, Beke Manó aki szintén sokat tett a hazai matematikaoktatás korszerusítéséért, remek tankönyveket írt, új tanterveket dolgozott ki, s emellett a differenciálegyenletek elméletében is újat alkotott. Angliában élt és dolgozott Dienes Pál, a hatványsorok elméletének remek szakembere . Az Egyesült Államokban alkotott, Pólya György, a komplex függvénytan, a valószínuségszámítás és az egyenlotlenségek elméletének nagy tudója, aki a matematikai analízis témakörében Szego Gáborral olyan könyvet írt , amely a szakma bibliája lett. Svédországban élt és dolgozott Riesz Marcell, akit a komplex függvénytan és a trigonometrikus sorok nemzetközileg elismert kutatójaként tart számon a tudománytörténet. Fekete Mihály pesti középiskolai helyettes tanárból lett 1928-ban a jeruzsálemi
Neumann János

egyetem matematika professzora s a hatványsorok elméletének kiválósága. Fejérnél doktorált a legeredetibb 20. századi matematikai gondolkodónk,
Neumann János


Neumann János aki a funkcionálanalizistol kezdve a kvantummechanikán és a folytonos geometriákon át a számítógépek korszerusítéséig, s az agy modellezésén át a játékelméletig a matematika majd minden ágával foglalkozott, s ért el eredményeket és erre valóban joggal büszke az egész magyarság.

A fizikában Rybár István, Zemplén Gyozo, Ortvay Rudolf, Bay Zoltán nevét kell megemlíteni , mert az o munkásságukhoz kapcsolódik a magas szintu kísérleti és elméleti fizikai oktatás megteremtése. Rybár István tudományos munkásságának központjában kezdetben a spektrálanalízis és fényvisszaverodés kérdései álltak, majd a torziós inga korszerusítésével és továbbfejlesztésével kezdett foglalkozni. Nevét és munkásságát széles köru nemzetközi elismerés kísérte. Az E 54 torziós inga elnyerte az 1958-as Brüsszeli Világkiállítás nagydíját. Bay Zoltán Klebelsberg kezdeményezézére a szegedi Tudományegyetem elméleti fizika professzoraként dolgozott. Hamarosan holdradar kísérleteivel tette ismertté nevét határainkon túl is. A magyar rádiólokátort már az Egyesült Izzó Tungsram Laboratóriumában fejlesztette ki 1936-ban. A laboratórium vezetojeként számos szabadalma volt a nagyfeszültségu 
Bay Zoltán

gázkisülésu csövek, a fénycsövek és az elektroncsövek kifejlesztése terén. 
Bay Zoltán


Elobb Angliában majd az USA-ban dolgozott Orowan Egon , aki a fémfizikában, a fémek képlékeny alakváltozásának megfigyelésében vált elismertté. A diszlokációkat, azaz a fémek kristályrácsában fellelheto hibákat az ipar legkülönfélébb gyakorlati problémáira lehetett alkalmazni . Érdeklodése késobb a geofizika felé fordult és diszlokációelméletét a kozetekre is alkalmazta, ahol szintén jelentos tudományos eredményeket sikerült elérnie.

A külföldön dolgozó magyar tudósok közül kiemelkedik Kármán Tódor, Lánczos Kornél, Neumann János, Szilárd Leó ,Wiegner Jeno, Békési György, Gábor Dénes.

Kármán Tódor a hangnál nagyobb sebességu repülés alapkérdéseit elsoként oldotta meg. Ezért és még sok más felismerése okán is orzi a nevét a Hold túlsó oldalán és a Marson is egy-egy kráter. A repülogép feltalálásában azonban úgy tünik, hogy egykori munkatársa és barátja Fonó Albert 1932-ben megelozte ot, sot valamennyi e témakörrel foglalkozó mérnököt is. Fonó azonban Európában maradt. Az elso találmánya 1915-ben egy sugárhajtás elvén muködo légi torpedó volt, amely megnövelte a tüzérségi fegyverek hatótávolságát. Korát megelozo jelentos találmány volt, de érdektelenség fogadta. Ezzel szemben a kor technikai színvonalához igazodó találmányai sikeressé váltak. 1923-ban új rendszeru goz-kazánt, 1928-ban pedig bányászati légsurítot konstruált. Legfontosabb találmányaként a hangsebességnél is gyorsabban haladó repulogép számára alkalmas sugár-hajtómuvet szerkesztett, melyre 1932-ben szabadalmat kapott. Wigner Jeno 1930-ban érkezett az Egyesült Államokba és az atommagok , az elemi részek elméletének fejlesztéséért 1963-ban fizika Nobel-díjat kapott. Békési Györgyöt, aki mint biofizikus tevékenykedett "a fül csigájában létrejövo ingerületek fizikai mechanizmusának felfedezéséért" 1961-ben orvostudományi Nobel-díjjal jutalmazták.

Az új csillagvizsgáló, amely Közép-Európa akkori legmodernebb intézetének számított , 1928-ban kezdte meg müködését Budán. Az intézményben dolgozó tudósok közül Detre László csillagász szerzett nemzetközi hírnevet magának a változócsillag-kutatás terén tett megfigyeléseivel.

A mezogazdasági kémia fontos területe volt a liszt kutatása. Magyarország nagy liszt-exportor volt. Malomiparunk mind nagyság, mind technika szempontjából a világ élvonalában járt. Fontos megemlíteni az Országos Gabona és Lisztkísérleti Intézetben folyó tudományos munkát, melyben nagy érdemeket szerzett Hankóczy Jeno és Gruzl Ferenc. Ok a gabonafélék nemesítésével, elsosorban a búza- és búzaliszt korszeru kémiai és mikrokémiai vizsgálatával, a vizsgálati muszerek továbbfejlesztésével szereztek maradandó érdemeket nemzetközi viszonylatban is. Baross László növénynemesítoi tevékenységével vált világhíruvé.Az 1933-ban a kanadai Reginában rendezett búza világkiállításon az általa nemesített búzát minosítették a világ legjobb búzájának és aranyéremmel jutalmazták. Búzafajtái mintegy negyedszázadon a legjobbak voltak, s ezért hazánkban is az o fajtáit termesztették.

Szilárd Leó

 
forrás:bibl.u-szeged.hu

 

 

      


 

      

 



Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.