****Magyarország útikalauz!****

      

 

 Tájékoztatom a kedves olvasókat, hogy az ittlévő üzenőfal  átmenetileg, hivatalos ok miatt nem elérhető.A bővebb információról
 olvashattok
ITT A PELLENGÉR
 
 

      

 

Ruházat, viselet.

  A ruha teszi az embert mondás
igazságértéke erősenvitatható, de tény, hogy a hagyományos öltözködés sokat elárult viselőjéről.

A magyar népi kultúra öltözékei is jelzésértékűek,
egyes ruhadarabok alapján ránézésre megállapítható volt viselője társadalmi hovatartozása, állapota, anyagi háttere, nemzetisége, kora és persze neme. Egyes foglalkozások képviselői „munkaöltözetük” alapján is megkülönböztethetők, gondoljunk csak a juhászok jellegzetes külsejére, melyet előzőleg már bemutattunk.

 A huszadik század ezt az íratlan szabályokra épülő világot térségünkben is teljesen felszabadítja, maximum a divat lesz irányadó, de ez már nem kötelező érvényű a közösség tagjainak. Minél régebbi korra tekintünk vissza, annál erősebben érvényesül a viselet szabályozott volta egy-egy térségben. 

 A Városi Múzeum fotógyűjteményéből válogatott képek alapján érzékelhető, hogyan változik őseink öltözete a múlt században. Még a két generációval ezelőtt készült, szinte minden családban fellelhető fotók is azt láttatják (pl. az 1920–30-as évekből), hogy nem csupán a paraszti, de a polgári öltözködésnek is jellegzetes szabályszerűségei voltak.

 Környékünkön nem találunk adatokat olyan – egyértelműen Zentára és vonzáskörzetére vonatkoztatható – magyar paraszti népviseletre, amely csak erre a vidékre jellemző motívumokkal rendelkezne, mint ami például a kalocsai, a mezőségi, vagy akár a sokác, a bunyevác népviselet esetében megfigyelhető. Ennek oka egyrészt a lakosság vegyes eredetében, másrészt a település mezővárosi jellegében keresendő. A polgári öltözködés jellegzetes hatása figyelhető meg a múlt század eleji fényképeken, ráadásul többnemzetiségű térség esetében számolni kell az idegen hatásokkal is.

 A zentai néprajzi gyűjteményben sajnos nincs teljes népviselet-kollekció, de néhány jellemző ruhadarab bemutatható, illetve a fényképek is nagy segítséget jelentenek a paraszti (és polgári) viselet rekonstruálásakor.

 Az 1800-as évek közepén a parasztasszonyok, lányok maguk készítették természetes anyagokból a család ruházatát. Vidékünkön a kendervászon volt általánosan elterjedt, a gyári kelmék megjelenése után is sokáig megmaradt a női alsóruha, az ing és a pendely, valamint a férfiak hétköznapi nyári viselete, a vászoning és vászongatya alapanyagaként.

 A paraszti kultúra igen látványosan megkülönbözteti a hétköznapi és az ünnepi viseletet, amely természetesen jóval díszesebb az előzőnél. A díszítményekkel gazdaságosan élnek, azokat a részeket hímezték az alsóruhák esetében, amelyek jól láthatóak, így a slingelt alsószoknyák alja többnyire dúsan hímzett, míg a nem látható részei dísztelenek. A szoknya a 19. század közepétől már gyári anyagokból, selyemből, bársonyból készült, a polgári öltözetek mintájára hosszú, bokáig érő volt. Erre került a kötény, amely, mivel a leginkább szembetűnő öltözeti darab, nem nélkülözheti a díszítettséget. A felsőtest jellegzetes öltözeti kelléke vidékünkön az elöl keresztezett és váll alatt hátrakötött rojtos kendő, vállkendő. Változatos mintáiban már fellelhetők a tájegységünk egyes területeire jellemző díszítőmotívumok.

 A fejkendők viselése sem esetleges, mint ahogy a férfiak kalapot hordtak a fejükön, az asszonyok nem léphettek utcára kendő, ill. fityula nélkül, csupán a lányoknak volt ez megengedett. A hajviselet is szabályozott, férjes asszony kötelezően kontyba tűzte a haját, míg a lányok fonatot készítettek, a rövid haj a nők esetében nem is merült fel. Ezekre az íratlan szabályokra, valamint a népszokások azon részére, amelyekben szabályozott viseleti előírásokat találunk, nyelvünkben is rengeteg utalást fedezhetünk fel (hajadon, hajadonfőtt, bekötik a fejét, pártában maradt, kalapot emel, megsüvegeli, felkontyolják, konty alá való stb.).

 A női ruha színösszetétele is sok mindenről árulkodik. Az élénk színeket eladósorba került lányok viselhették, nagyjából férjhezmenetelük után egy évig vagy az első gyerek megszületéséig. Ezután már egyre szolidabbá vált és sötétedett a ruha színe, a piros már nem jelenhetett meg hangsúlyosan egy többgyermekes férjes asszony öltözetén, idősebb korban pedig a barna, illetve a fekete dominál. Ez különben az egész magyar nyelvterületre jellemző, azzal a különbséggel, hogy a gyász színe néhány vidéken eltér a nálunk is hagyományos feketétől (az Ormánságban és a Sárréten fehér). Régen feltehetően a magyar gyászviselet általánosan a fehér volt, mint ahogy a keleti kultúrák esetében ez ma is megfigyelhető. A gyászruha viselésének ideje is szabályozott, hagyományosan általában egy év volt, de néprajzi adataink arról tanúskodnak, hogy az egyéves gyászt megért asszonyok 35-40 éves koruktól feketében maradtak halálukig.

 (anyagtár:@Anikó Design Webseite.)
 

 

      


 

      

 



Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.