
Babaúszás 
Az utóbbi években nyert teret Magyarországon a babaúszás. A legtöbb nagyvárosban – ahol van alkalmas uszoda – megoldották, hogy legyen olyan időszak, amikor a piciket vízbe lehet vízbe ereszteni. A gyermek izmának és csontozatának fejlődése miatt, nagyon kedvező ez a fajta mozgás.
Az újszülöttek, ha az arcukat víz éri, nagyjából 6-7 hónapos korukig ösztönösen zárják el orrnyílásaikat és szájukat, így nem nyelnek vizet és nem fulladnak meg. A babák ezen tulajdonságát hívja a szaknyelv búvárreflexnek. Mivel az anyaméhben is „vízben” voltak, ezért a merülés egy számukra ismerős élményt jelent, így általában nem zavarja őket a medencevíz.
Néhány szakember szerint először kádban érdemes vízhez szoktatni a gyermeket, és csak ha ez tetszik neki, akkor vinni az uszodába.
A babaúszás indításához az uszodának szigorú egészségügyi szabályokat kell teljesíteni, amit a helyi ÁNTSZ rendszeresen ellenőriz. Ennél a fajta úszásnál, speciálisan képzett oktatók vesznek részt. Komoly szerepük van a szülőknek is, tulajdonképpen ők vigyáznak a csecsemőre, és az oktató instrukciói alapján segítik a gyermek mozgását a vízben.
A legtöbb gyermek a vízben felszabadul, de akadnak olyanok is, akiket nem lehet a vízhez szoktatni. Esetükben nem szabad erőltetni az úszást.
Tévhit azonban, hogy aki gyermekkorban babaúszásban vesz részt, az később kitűnő versenyúszó lesz, hisz az sok más összetevőtől is függ. Az viszont igazolt, hogy az ilyen gyermekek néhány éves korában gyorsabban tud megtanulni úszni.
Néhány szabály, amit be kell tartani:
Csak képzett oktató felügyeletével szabad gyermekünket uszodába vinni.
Feltétlenül szükséges speciális „nadrágot” venni, ami a „kisebb baleseteket” felfogja, így a medence nem szennyeződik be
Ha a gyermek nagyon tiltakozik, nem szabad erőltetni ezt a fajta mozgást.
Babaúszás közben a gyermekeken, oktatókon és a szülőkön kívül más nem lehet a medencében, tilos közben másoknak például ott ugrálni, labdázni.
Ha a picit a medencéből kivesszük, egyből be kell takarni, és azonnal megszárítani, mert sokkal könnyebben megfázhatnak, mint idősebb társaik.
Úszósport az Olimpiákon
Az újkori olimpiai játékok alapsportága az úszás. Az első három olimpián nyílt vízben, a Londoni olimpia óta pedig medencében rendezik a versenyeket. Kezdetben csak gyorsúszásban osztottak ki érmeket, majd 1900-tól került a mellúszás is a programba. 1904-től hát, illetve 4×100 méteres gyorsváltó versenyeket is rendeznek. A pillangóúszás 1956-tól, a vegyes úszás pedig 1964-től olimpiai szám.
A magyar csapat legendásan jól szerepel az olimpiai úszóversenyeken. Szinte nincs is olyan olimpia, amelyiken ne szereztek volna magyar versenyúszók érmeket. Ez különösen komoly teljesítmény, hisz Magyarország nem rendelkezik sok szabad zárt versenymedencével, és nyílt vízi versenyzésre alkalmas helyszín is kevés található az országban. A csapat az 50-es években illetve a 90-es évek elején volt a legeredményesebb. Kiemelkedik az úszók közül az öt aranyéremmel büszkélkedő Egerszegi Krisztina, és a négy bajnoki címet elérő Darnyi Tamás.
Nemzetközi viszonylatban Michael Phelps pályafutása kiemelkedő, aki 14 olimpiai bajnoki címet szerzett eddig, hiszen még jelenleg is aktív sportolóról van szó. Őt követi Mark Spitz, aki összesen 9 olimpiai bajnoki címet szerzett. Matt Biondi és Jenny Thompson 8-8, Kristin Otto 6, Amy Van Dyken, Tom Jager, Don Schollander, Johnny Weissmüller pedig 5-5 olimpiai aranyérmet gyűjtött.
Hajós Alfréd,
aki 1896-ban megszerezte az első magyar úszó olimpiai aranyérmet.
Személyes adatok
Születési dátum 1878. február 1.
Születési hely Budapest, Magyarország
Halálozási dátum 1955. november 12.
Halálozási hely Budapest, Magyarország
Egyéb foglalkozás Építészmérnök
Hazai szereplés
Évek Bajnokság Státusz
1897–1904 NB. I. Játékvezető

forrás:A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

